استفاده از کدکوتاه در وردپرس

استفاده از شورت کد ها در وردپرس

در این آموزش می‌خواهیم به نحوه استفاده از شورت کدها در وردپرس بپردازیم. در آموزش شورت کد چیست؟ به توضیح کامل کدکوتاه در وردپرس پرداختیم و گفتیم که این قابلیت از نسخه 2.3 به وردپرس اضافه شد، با ما همراه باشید.

استفاده از شورت کد در وردپرس

شورت کدها چگونه عمل می‌کنند؟ توسعه‌دهندگان وردپرس پس از نوشتن کدهای موردنظر آن را در وردپرس ثبت می‌کنند. حالا برای مثال فرض کنید شما افزونه گرویتی فرم را نصب‌کرده‌اید و می‌خواهید از فرم‌های آن در برخی از نوشته‌های خود استفاده کنید.

برای این کار شما هر جا که خواستید فرم‌ها اجرا شوند باید شورت کد آن را قرار دهید. وردپرس هنگامی‌که به آن تکه کد در نوشته می‌رسد تمام ویژگی‌های فرم ساخته‌شده را فراخوانی می‌کند.

چرا شورت کد ها به وجود آمدند؟

همان‌طور که می‌دانید وردپرس تمام محتوای نوشته و برگه‌های شمارا برسی می‌کند و اجازه اجرا کدهای PHP را نمی‌دهد. این یعنی شما فقط مجاز به استفاده از Html هستید. اما شورت کدها که همان کدهای PHP هستند چگونه اجرا می‌شوند؟

چون نمی‌خواهیم به‌صورت تخصصی وارد این مبحث شویم در این حد بدانید که در این مواقع API ها چاره کار هستند.

وردپرس این امکان را برای توسعه‌دهندگان خود به وجود آورده است که با استفاده از توابع خاص بتوانند کدهای را نوشته و به وردپرس اضافه کنند. به همین دلیل شما هنگام نصب یک افزونه می‌توانید با واردکردن آن کدکوتاه آن از ویژگی‌های آن افزونه استفاده کنید.

افزودن کدکوتاه در نوشته و برگه

برای افزودن و استفاده از شورت کدها ابتدا وارد نوشته یا برگه موردنظر شده و روی آیکون افزودن بلوک کلیک کنید.

افزودن شورت کد در نوشته و برگه
انتخاب ابزارک
کلیک روی آیکون کد

همان‌طور که در تصاویر بالا (از سمت راست به چپ) مشاهده می‌کنید پس از کلیک روی افزودن بلوک در پنجره جدید از منوی بازشده روی ابزارک ها کلیک کرده و در انتها کدکوتاه را انتخاب کنید.

 کلیک روی افزودن بلوک

حالا می‌توانید شورت کد را قرار داده و آن را ذخیره کنید. با کلیک روی پیش‌نمایش، خروجی تکه کد را مشاهده کنید.

افزودن کدکوتاه در ساید بار

همان‌طور که در بخش‌های قبلی گفتیم یکی از ویژگی‌های خوب شورت کدها امکان استفاده از آن‌ها در قسمت‌های استاتیک سایت مثل ساید بار سایت است. برای استفاده از شورت کد در ساید بار ابتدا از پیشخوان وردپرس وارد نمایش > ابزارک ها شوید.

شورت کد در سایدبار
کدکوتاه در ابزارک ها

در گام بعدی مثل تصاویر بالا یک ویجت متن انتخاب کنید. سپس عنوان ویجت خود را وارد کرده و در انتها کد کوتاه خود را وارد کنید. فراموش نکنید که حتماً روی ذخیره کلیک کنید تا تغییرات شما ذخیره شود.

نکته : توجه داشته باشید که شما می‌توانید از ویجت ها در بخش‌های مختلف سایت مثل هدر، فوتر و … نیز استفاده کنید.

جمع‌بندی شورت کد

در این آموزش به نحوه استفاده کدکوتاه در قسمت‌های مختلف سایت پرداختیم. امیدوارم این آموزش موردقبول شما واقع‌شده باشد. توجه داشته باشید اگر می‌خواهید ویژگی یا بخش‌های پویا را به قسمت‌های استاتیک سایت خود اضافه کنید، استفاده از شورت کدها بهترین گزینه است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *