آموزش مدیریت سفارش ها در ووکامرس + آموزش تصویری

امروزه فروشگاه های اینترنتی جایگاه ویژه ای بین مخاطبان پیدا کرده و روزانه به این فروشگاه ها اضافه می شوند , به صورتی که یک فضای کاملا رقابتی بین فروشگاه های اینترنتی ایجاد شده است , از طرفی ایجاد فروشگاه اینترنتی بسیار آسان تر از گذشته شده است و شما مخاطبان عزیز می توانید در کمترین زمان ممکن فروشگاه اینترنتی خودتان را راه اندازی کنید .در این جلسه قصد دارم نحوه آموزش مدیریت سفارش ها در ووکامرس را به شما دوستان یاد دهم تا به بهترین نحو فروشگاه خودتان را مدیریت کنید و ازین فضای رقابتی عقب نمانید .

اگر شما از فروشگاه ساز ووکامرس ( woocommerce ) استفاده می کنید باید بگم که ووکامرس دارای امکانات فوق العاده بسیار زیادی می باشد و تعداد فروشگاه هایی که با افزونه ایجاد شده اند بسیار زیاد می باشد و روز به روز هم بر تعداد فروشگا های ساخته شده با این افزونه اضافه می شوند .

مدیریت سفارش ها در ووکامرس

شما به عنوان یک مدیر فروشگاه باید با تمامی امکانات فروشگاه خودتان آشنا شوید و به راحتی آب خوردن فروشگاه خودتان را مدیریت کنید , یکی از مزیت های ووکامرس که بر محبوبیت آن افزوده است همین سهولت استفاده از آن می باشد . به عنوان فروشنده باید یکسری نکات را رعایت کنید تا مشتری های جدید را جذب و هم مشتری های قدیمی خود را راضی نگه دارید .

در فروشگاه ساز ووکامرس برای اینکه سفارش های خود را مدیریت کنید نیاز خاصی به افزونه یا برنامه ندارید چرا که خود ووکامرس این امکان را به شما داده تا به راحتی سفارشات خود را مدیریت کنید.

برای مدیریت سفارشات طبق معمول از پیشخوان وردپرس از زیر منو ووکامرس روی سفارشات کلیک میکنیم تا تمامی سفارشات ثبت شده در فروشگاه را مشاهده کنیم .

انواع سفارش ها در ووکامرس

برای اینکه با جزئیات بیشتر سفارش ها آشنا بشیم ,روی یکی از سفارشات کلیک میکنیم تا جزئیات سفارش مورد نظر را مشاهده و سپس آن را مدیریت کنیم. به طور کلی در ووکامرس چند نوع سفارش وجود دارد که شامل گزینه های در انتظار پرداخت ,درحال انجام ,در انتظار بررسی ,تکمیل شده , لغو شده,مسترد شده,ناموفق , می باشد که به صورت جداگانه این گزینه ها را توضیح می دهیم . این گزینه ها را می توانید از لیست کشویی قسمت وضعیت مشاهده و آنها را مدیریت کنید.

 1. در انتظار پرداخت : سفارش توسط مشتری انجام شده است و فاکتور در مرحله پرداخت می باشد , این سفارشات در پنل کاربری مشتری هم دیده می شود ,
 2. در حال انجام : این گزینه مخصوص محصولات فیزیکی می باشد و برای محصولات دانلودی کاربردی ندارد , به طور کلی سفارش مورد نظر در مرحله ارسال شده می باشد تا به دست مشتری برسد .
 3. در انتظار بررسی : مدل دیگری از سفارشات می باشد که خود فروشنده آن را مدیریت و مورد بررسی قرار می دهد .
 4. تکمیل شده : هزینه سفارش توسط مشتری پرداخت و کالا به دست مشتری رسیده است .
 5. لفو شده : همان طور که از نامش پیداس سفارش به صورت کامل لغو شده است .
 6. مسترد شده : اگر سفارشی را مسترد کرده باشید یعنی اینکه پولی را پس داده باشید می توانید آن را روی مسترد شده قرار دهید .
 7. ناموفق: سفارش در هنگام  پرداخت هزینه دچار نقص فنی یا مشکلی شده است .

بعد ازانتخاب وضعیت مورد نظرمی توانید روی دکمه برور رسانی کنید تا تغییرات ذخیره شوند .

برای اشنایی بهتر با صفحه ویرایش یک سفارش تمامی قسمت های آن را در تصویر زیر مشخص و برایتان توضیح میدهم تا بهتر سفارشات را مدیریت کنید .

 • جزئیات سفارش

در این قسمت می توانید مشاهده کنید که مشتری از چه طریقی مبلغ سفارش را پرداخت کرده است .

 • صورتحساب

این بخش اطلاعات مشتری اعم از شماره تماس ,ایمیل و آدرس و … را به ما نمایش می دهد.

 • حمل و نقل

همان طور که مشاهده میکنید این قسمت آدرس و اطلاعات حمل و نقل را به ما نمیش می دهد.

 • آیتم

نام محصول و همچنین قیمت و تعداد در این بخش قابل مشاهده می باشد.

 • استرداد

با زدن این دکمه می توانید پول پرداختی را به مشتری برگردانید و از قسمت وضعیت آن را روی مسترد شده قرار دهید.

 • سفارش اعمال

ازین قسمت و با انتخاب یکی از گزینه ای لیست کشویی می توانید جزئیات فاکتور یا سفارش را برای مشتری ارسال کنید یا مجددا اطلاع بدید که سفارش جدیدی دارن و همچنین می توانید بازسازی مجوز دانلود را در صورت وجود برای مشتری ارسال کنید .

 • افزودن یادداشت

ازین قسمت می توانید برای سفارش یک یادداشتی بنویسید , این یادداشت خصوصی و مشتری نیز می تواند آن را مشاهده کند .

نکته : بعد از اینکه تمامی تغییرات را روی سفارش خود اعمال کردید می توانید با زدن دکمه بروزرسانی تمامی تغییرات را اعمال کنید .

سخن پایانی

ووکامرس به عنوان یک فروشگاه ساز محبوب دارای امکانات بسیار زیادی و استفاده از آن بسیار راحت می باشد ,در این مقاله نحوه آموزش مدیریت سفارش ها در ووکامرس را آموختیم و ازین پس می توانیم خودمان مدیریت و ویرایش کنیم .و تیم فکت وردپرس تلاش می کند با ارائه نکات ریز و مهم شما دوستان را در امر مدیریت فروشگاه ووکامرسی حرفه ای و در جذب مشتری جدید و کسب سود یاری دهد .

با تلاش و پشتکار موفقیت نزدیک است .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *