وردپرس شبکه چیست و چگونه نصب می شود؟

وردپرس شبکه چیست و چگونه نصب می شود؟

وردپرس شبکه یا مولتی سایت در وردپرس چیست و چگونه نصب می‌شود؟ عنوان این آموزش با این سؤال آغاز می‌شود و ما سعی داریم تا پایان آموزش به‌طور کامل به پاسخ این سؤال برسیم. به‌طور خلاصه اگر دنبال راحت‌ترین راه برای داشتن چندین سایت با یک دامنه و یک دیتابیس هستید پیشنهاد ما شبکه وردپرس است.

وردپرس شبکه چیست ؟

قابلیت شبکه وردپرس یا مولتی سایت (multisite) این امکان را به کاربران وردپرس می‌دهد که با داشتن یک دامنه بتوانند چندین سایت را ساخته و مدیریت کنند. خبر خوب این است که برای مدیریت این سایت‌ها نیازی به پایگاه داده‌های جدا نیست و شما با داشتن یک پایگاه داده می‌توانید همه سایت‌های خود را مدیریت کنید.

مزایای وردپرس شبکه

با کمک این ویژگی شما می‌توانید چندین سایت را با یک پایگاه داده ایجاد کنید. یعنی دیگر از پنل های مدیریت جداگانه و مراحل طولانی نصب این پنل ها خبری نیست و شما با یک با نصب می‌توانید همه سایت را مدیریت کنید.

یکی دیگر از مزایای این قابلیت در وردپرس، بالا رفتن سرعت و صرفه‌جویی در زمان است. درگذشته برای استفاده از این ویژگی باید قابلیت مولتی سایت را تهیه‌کرده و به‌صورت مجزا به سایت اضافه می‌کردید اما دیگر خبری از این‌کاره‌ای زمان‌بر نیست.

شما با استفاده از ویژگی شبکه وردپرس می‌توانید سایت‌ها مختلفی به‌صورت ساب فولدر و ساب دایمن ایجاد کنید. همچنین می‌توانید مدیریت هرکدام از این سایت‌ها را به یک نفر واگذار کنید. همچنین شما می‌توانید یک سایت با زبان‌های مختلف داشته باشید.

خبر خوب دیگر این است که شما می‌توانید از قالب و افزونه‌های مشترک برای همه سایت‌های خود استفاده کنید و فقط محتوای اصلی را تغییر دهید.

معایب وردپرس شبکه

قابلیت شبکه در وردپرس قطعاً معایبی هم دارد که یکی از بزرگ‌ترین معایب آن خطر هک شدن همه سایت‌ها است. یعنی اگر یکی از سایت‌ها هک شود به معنای هک شدن همه سایت‌ها و لو رفتن اطلاعات همه سایت‌های موجود است. پس باید توجه ویژه به بخش امنیت داشت.

علاوه بر موردی که بالا ذکر شد اختلال این ویژگی با برخی از افزونه‌ها نیز یکی دیگر از معایب شبکه وردپرس محسوب می‌شود.

راه‌اندازی مولتی سایت در وردپرس

برای راه‌اندازی مولتی سایت یا وردپرس شبکه در وردپرس ابتدا باید وارد هاست شده و به محلی که وردپرس را در آن نصب‌کرده‌اید بروید. سپس به دنبال فایل wp-config.php بگردید.

راه اندازی مولتی سایت در وردپرس
define( 'WP_ALLOW_MULTISITE', true );

در گام بعدی باید تکه کد بالا را در فایل wp-config.php ، زیر کد
/* That’s all, stop editing! Happy blogging. */ قرار دهید.

 تکه کد بالا را در فایل wp-config.php

پس از ذخیره تغییرات وارد پیشخوان وردپرس شده و روی ابزارها کلیک کنید.

مولتی سایت در وردپرس
عبارت راه اندازی شبکه به وردپرس اضافه شد

همان‌طور که در تصویر بالا هم مشاهده می‌کنید عبارت راه‌اندازی شبکه به وردپرس اضافه شد.

بعد از کلیک روی راه‌اندازی شبکه دو کد به شما ارائه می‌شود.

 ساختن چند سایت در وردپرس

همان‌طور که در تصویر بالا هم توضیح داده‌شده است باید کدهای موردنظر را در فایل‌های هدف قرار دهید.

کد های اول را باید در wp-config.php
کد های بعدی را باید در فایل htaccess جایگذاری کنید

نکته: کدهای اول را باید در wp-config.php قرار دهید اما کدهای بعدی را باید در فایل htaccess جایگذاری کنید یعنی کدهای قبلی را پاک‌کرده و کدهای جدید را وارد کنید.

اگر مراحل بالا را به‌درستی انجام دهید مانند تصویر زیر یک منوی جدید به وردپرس شما اضافه می‌شود.

وردپرس شبکه چیست؟

حالا می‌توانید با کلیک روی عبارت سایت‌های من به سایت‌های شبکه خود دسترسی داشته باشید.

جمع‌بندی وردپرس شبکه چیست

در این آموزش به شبکه وردپرس پرداختیم و گفتیم که با استفاده از شبکه در وردپرس می‌توان چندین سایت را به‌صورت مجزا در یک پایگاه داده راه‌اندازی کرد و با چند کلیک همه سایت‌ها را مدیریت کرد. امیدوارم این آموزش موردقبول شما قرارگرفته باشد و با استفاده از مطالب این آموزش سایت‌های مختلف خود را راه‌اندازی کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *