شورت کد در وردپرس چیست؟

شورت کد در وردپرس

در این آموزش به توضیح شورت کد ها در وردپرس می‌پردازیم و می‌خواهیم دلایل استفاده از شورت کد ها در وردپرس را برسی کنیم.

شورت کد از نسخه 2.3 به وردپرس اضافه شد و هدف از ایجاد shortcode ها همان‌طور که از نامش پیداست کوتاه کردن کدهای کاربردی است. اما شورت کدها فقط کدهای کوتاه شده هستند؟ با ما همراه باشید.

شورت کد در وردپرس

اگر بخواهیم خیلی ساده shortcode را تعریف کنیم باید گفت که شورت کدها کدهای کوتاه شده‌ای هستند که امکان استفاده از ویژگی قالب و افزونه وردپرس را در برگه‌ها و نوشته‌ها فراهم می‌کند.

تصور کنید می‌خواهید یک فرم تماس به یک برگه یا نوشته اضافه کنید. خب برای ایجاد فرم تماس قطعاً باید چند خط کد نویسی کنید که کاری زمان‌گیر است. اگر هم از افزونه خاصی استفاده می‌کنید برای ایجاد فرم موردنظر باید از مرحله اول شروع به ساختن فرم کنید. اما راه‌حل چیست؟

همان‌طور که اشاره شد shortcode امکان استفاده از ویژگی‌های قالب و افزونه‌های وردپرس را فراهم می‌کند. حال کافی است یک بار، یک فرم تماس با ابزارک یا افزونه ایجاد کنید، پس‌ازآن هر جا خواستید از فرم تماس استفاده کنید کافی است، کد کوتاه آن فرم را در محل موردنظر استفاده کنید. به همین راحتی!

اهمیت استفاده از کد های کوتاه

یکی از نکاتی که استفاده از کدهای کوتاه در وردپرس را ضروری می‌کند امکان استفاده از این کدها در قسمت‌های استاتیک سایت (فوتر، هدر، ساید بار) است. همان‌طور که می‌دانید این قسمت‌ها که قسمت‌های اصلی سایت محسوب می‌شوند در همه اکثر برگه‌های سایت تکرار می‌شوند.

برای مثال شما می‌خواهید یک تقویم به هدر سایت خود اضافه کنید، برای این کار نیازی به ‌اضافه کردن کدهای طولانی php نیست. چون با نصب افزونه مربوطه و استفاده از شورت کد آن در هدر می‌توان تقویم را اضافه کرد.

از شورت کدها می‌توان برای ایجاد انواع فرم، دکمه‌ها، خبرنامه، جدول … در قسمت‌های مختلف سایت با قرار دادن یک کد چندکلمه‌ای استفاده کرد.

مزایای استفاده از کد کوتاه

استفاده از کد کوتاه چه مزایایی دارد یا اصلاً چرا باید از کدهای کوتاه در وردپرس استفاده کنیم؟ خب همان‌طور که از نامش پیداست شورت کدها، کوتاه هستند و دیگر خبری از کدهای طولانی و گیج‌کننده نیست.

معمولاً shortcode ها دربرگیرنده چند کلمه هستند که مربوط به نام افزونه یا قالب است. پس همین مورد به خودیه خود یک مزیت محسوب می‌شود چون امکان استفاده از کدهای کوتاه مختلف را بدون گیج شدن به کاربران می‌دهد.

توجه : دقت داشته باشد اگرچه استفاده از shortcodeها آسان است اما نباید از این کدها پشت سر هم و در تعداد بالا استفاده کرد.

نکته : پس از به‌روزرسانی ممکن است بعضی از کدهای کوتاه در وردپرس کار نکنند اما نگران نباشید چون با چند تغییر ساده می‌توان دوباره از آن‌ها استفاده کرد.

جمع‌بندی شورت کدها

در این آموزش به توضیح شورت کدهای پرداختم و دلایل استفاده از آن‌ها را برسی کردیم. توجه داشته باشید در وردپرس هزاران افزونه وجود دارد که اکثر آن‌ها کدهای کوتاه مختص به خود را دارند پس در وردپرس هزاران شورت کد وجود دارد. این هم یکی دیگر از مزایای این cms محبوب یعنی وردپرس.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *