قرار دادن فایوآیکون در وردپرس

قرار دادن فایوآیکون در وردپرس

قطعاً شما هم وقتی وارد سایت‌های مختلف می‌شوید، یک آیکون کوچک در قسمت بالا سمت چپ مرورگر می‌بینید. این آیکون‌های کوچک که به فایوآیکون در وردپرس (Favicon) معروف هستند و استفاده از آنها در سایت مزیت‌های زیادی را به همراه دارد.

قرار دادن فایوآیکون در وردپرس

در این آموزش وردپرس می‌خواهم به نحوه قرار دادن فایوآیکون در وردپرس بپردازیم. اما چرا باید از فایوآیکون های استفاده کنیم؟ در ادامه می‌خواهیم به مزایای استفاده از این آیکون‌ها بپردازیم.

مزایای استفاده از فایوآیکون ها

استفاده از این آیکون‌ها برای سایت مزایای زیادی دارد که بیشتر برای جذب و اعتماد مخاطبین کاربرد دارد. برای مثال اگر کاربر وارد یک سایت همراه با یک فایوآیکون زیبا شود اعتماد بیشتری به آن خواهد کرد.

علاوه بر موارد ذکرشده استفاده از این آیکون های کوچک مزایای دیگر هم دارد که ازجمله آنها می‌توان به رتبه‌های بالا در بنچ مارک‌های سئو اشاره کرد.

قالب‌های وردپرس و فایوآیکون

قالب‌های وردپرس معمولاً دارای پنلی برای قرار دادن این آیکون های کوچک هستند. اما همه آنها این قابلیت را ندارند و از همان لوگوی اصلی سایت به‌عنوان فایوآیکون در سایت استفاده می‌کنند.

اما استفاده از آیکون اصلی به‌عنوان فایوآیکون یک اشتباه بزرگ است! معمولاً چون کیفیت لوگوها زیاد است پس حجم نسبتاً زیادی هم دارند و استفاده از لوگوی اصلی سایت به‌عنوان فایوآیکون روی سرعت بارگذاری سایت تأثیر منفی می‌گذارد.

قالب‌های هم هستند که اصلاً قابلیت اضافه کردن فایوآیکون را ندارد! اما نگران نباشید چون با روش‌هایی که در ادامه به آنها می‌پردازیم می‌توان به همه سایت‌های وردپرسی فایوآیکون اضافه کرد (:

تصویر اصولی و استاندارد

به این دلیل که فایوآیکون ها روی سرعت بارگذاری سایت تأثیر دارند پس برای قرار دادن لوگو و تصاویر خود حتماً باید حجم آن‌ها را کاهش دهید.

به‌عنوان مثال برای این کار می‌توانید از نرم‌افزار فتوشاپ استفاده کرده و سایز تصاویر را 16*16 قرار دهید. همچنین فرمت آن را png انتخاب کنید و در آخر با استفاده از گزینه save for web حجم آن را کاهش دهید.

نحوه قرار دادن آیکون کوچک در وردپرس

در ادامه با دو روش می‌خواهیم به سایت خود فایوآیکون اضافه کنیم. روش اول استفاده از تنظیمات خود وردپرس است. و روش دوم استفاده از کد برای اضافه کردن این آیکون ها در سایت وردپرسی است.

قرار دادن آیکون کوچک در وردپرس با استفاده از تنظیمات وردپرس

ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که برای استفاده از این روش قالب شما باید قابلیت قرار دادن فایوآیکون را داشته باشد و اگر این ویژگی را نداشت می‌توانید از روش دوم یعنی استفاده از کد بهره بگیرید.

ابتدا وارد مسیر نمایش > سفارشی‌سازی شوید و سپس منتظر بمانید تا وارد صفحه‌ی سفارشی‌سازی سایت شوید.

حالا مانند تصویر بالا روی گزینه هویت سایت کلیک کنید تا وارد پنجره‌ی قرار دادن تصاویر آیکون در وردپرس شوید.

در آخر هم مثل تصویر بالا می توانید روی گزینه انتخاب تصویر کلیک کنید و فایوآیکون دلخواه خود را در سایت قرار دهید.

قرار دادن فایوآیکون در وردپرس با استفاده از کد

این روش معمولاً برای سایت‌هایی کاربرد دارد که قابلیت اضافه کردن فایوآیکون در قالب آن‌ها موجود نیست. در مرحله اول باید از طریق‌هاست یا پنل وردپرس به مسیر قالب سایت (/public_html/wp-content/themes/) رفته و آیکون خود را آپلود کنید.

در گام بعدی باید در همین مسیر دنبال فایل header.php بگردید و قطعه کد زیر را در آن و بین تگ هد قرار دهید.

<link rel="shortcut icon" href="favicon.png"/>

جمع‌بندی فایوآیکون در وردپرس

در این آموزش ابتدا سراغ فایوآیکون ها و مزایای استفاده از آن‌ها رفتیم و در ادامه به آموزش استفاده از آن‌ها در وردپرس پرداختیم. امیدوارم این آموزش هم موردپسند شما مخاطبین عزیز قرارگرفته باشد از آن به خوبی استفاده کرده باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *