ساخت فهرست در وردپرس + سیر تا پیاز

ساخت فهرست در وردپرس

در این آموزش نوبت به ساخت فهرست ها در وردپرس می رسد. فهرست ها یا همان منو ها در وردپرس یکی از قسمت های کاربردی سایت محسوب می شوند. اما منظور از قسمت کاربردی یعنی چه ؟ فرض کنید شما یک سایت فروشگاهی دارید و صد ها کالا برای فروش دارید، طبیعی است که اگر راه دسترسی به کالاهی مختلف بسیار پیچیده و سخت باشد، بازدیدکنندگان از خرید در سایت شما منصرف می شوند.

ساخت فهرست در وردپرس

یکی از اماکاناتی که برای بهبود تجربه کاربری در وردپرس وجود دارد، امکان ساخت انواع فهرست های زیبا و کاربردی است. فهرست ها راه رسیدن ما به یک هدف خاص در یک سایت ها را راحت تر می کنند.

برای مثال شما می خواهید از یک سایت آموزشی وردپرس یک افزونه برای بهبود سرعت سایت خود بخرید، خب قطعا اگر این سایت دارای فهرستی زیبا و کاربردی باشد شما می توانید در کوتاه ترین زمان و به راحتی با استفاده از فهرست ها محصول مورد نظر خود را پیدا کنید.

اهمیت ساخت فهرست در وردپرس

فرض کنید شما وارد یک فروشگاه بزرگ با هزاران محصول شده اید و به دنبال بخش خاصی هستید. اگر راهنمای مشخصی برای بخش های مختلف فروشگاه وجود نداشته باشد و شما بخواهید تمام فروشگاه را جست و جو کنید قطعا زمان زیادی را از شما خواهد گرفت.برای حل این مشکل فقط کافی است تابلوهایی برای راهنمایی مکان دقیق آن بخش ها وجود داشته باشد.

در وردپرس هم ابزاری وجود دارد که کار بازدید کنندگان برای رسیدن به هدف خود در سایت را بسیار راحت تر می کند که با نام فهرست یا منو آن را می شناسیم.

مدیریت فهرست ها در وردپرس

یکی از دلایلی که باعث محبوبیت وردپرس شده است استفاده آسان از امکانات آن است. این موضوع فهرست ها را نیز دربر می گیرد، بطوری که شما برای مدیریت فهرست ها کافی است یک بار پروسه ساختن فهرست ها را طی کنید تا برای همیشه به این کار مسلط شوید.

آموزش ساخت منو ها در وردپرس

ابتدا باید این نکته را بدانید که در فهرست ها می توان از انواع بخش های سایت برای فهرست بندی یا ایجاد منو استفاده کرد. برای مثال شما می توانید در فهرست ها از برگه‌ها، نوشته‌ها، پیوندهای دلخواه و دسته‌ها و… استفاده کنید.

قبل از این که بخش های مختلف را توضیح دهیم باید بدانید که شما با کلیک روی تنظیمات صفحه که در بالای صفحه قرار دارد می توانید تعیین کنید از چه بخش هایی در فهرست ها استفاده کنید.

نمایش خصوصیات پیشرفته فهرست

هدف پیوند : اگر دقت کرده باشید در برخی سایت ها با کلیک روی یک لینک در منو یا بهتر است بگوییم وقتی روی یک گزینه از منو کلیک می کنید، آن لینک یا گزینه در صفحه جدید باز می شود. اگر بخواهید لینک های شما در یک صفحه جدید باز شود می توانید تیک این گزینه را بزنید.

کلاس CSS : این گزینه برای استفاده از کلاس های Css بطور مستقیم برای فهرست ها است. یعنی می توان با فعال کردن این گزینه فهرست ها را شخصی سازی کرد و طرح و رنگ مد مدنظر را به فهرست ها داد.

صفت عنوان : صفت عنوان همان عنوان یا نام منو های شما است. با فعال کردن این گزینه می توانید فهرست های خود را نام گذاری کنید که باعث خواناتر شدن فهرست ها نیز می شود.

پیوند های هم سو (XFN) : این گزینه برای لینک های اختصاص داده شده به نوشته های فهرست هاست و مشخص می کند که آیا شما می خواهید این لینک ها در سئوی آن صفحه تاثیر داشته باشد یا نه.

به عبارتی ساده تر فرض کنید شما در یک نوشته عبارت آموزش وردپرس را دارید که به آن لینک داده اید و در فهرست ها نیز عبارت آموزش وردپرس را استفاده کرده اید، خب با این گزینه می توان مشخص کرد که آیا لینک اختصاص داده شده در فهرست روی سئوی آن نوشته یا صفحه تاثیر بگذارد یا نه.

در کل اگر شما این گزینه را فعال هم نکنید موتور های جست و جو این لینک ها را تاثیر می دهند 🙂

توضیح : اگر قالب شما از این قابلیت پشتیبانی کند شما می توانید با فعال کردن آن توضیح مختصری در مورد هر یک از منو های سات بدهید.

ساخت فهرست در وردپرس

برای ایجاد منوی جدید در وردپرس ابتدا روی یک فهرست جدید ایجاد نمایید کلیک کرده تا صفحه جدید باز شود.

ساخت فهرست

در گام اول نام فهرست خود را وارد کرده و روی دکمه ایجاد فهرست کلیک کنید.

گام اول نام فهرست

در ادامه می بینید که گزینه های افزودن گزینه های فهرست فعال شده و شما می توانید از این موارد در فهرست خود استفاده کنید.

گزینه های فهرست

بخش تنظیمات صفحه بسته به قالب می تواند انواع مختلفی داشته باشد. شما در این قسمت می توانید تعیین کنید که هر کدارم از فهرست ها در کدام قسمت از قالب سایت نمایش داده شود.

ویرایش فهرست ها

برای ویرایش فهرست ها ابتدا باید فهرست مورد نظر خود را مانند تصویر زیر با کلیک روی دکمه لیست فهرست ها انتخاب کنید.

ویرایش فهرست ها

بعد از انتخاب فهرست مورد نظر گزینش را بزنید تا پنجره مربوط به آن فهرست باز شود. حالا با دو قسمت اصلی ساختار فهرست و افزودن گزینه های فهرست روبه رو می شوید که هر کدارم را جداگانه در ادامه برسی خواهیم کرد.

افزودن گزینه های فهرست

ابتدا باید با این قسمت آشنا شویم تا بتوان در ادامه ساختار منو ها در وردپرس را تغییر داد. اگر دقت کنید این پنجره از قسمت های مختلفی مثل برگه ها، نوشته ها، پیوند های یکتا و… تشکیل شده است.

افزودن گزینه های فهرست

شما می توانید با انتخاب هر یک از این بخش ها آن ها را به فهرست خود اضافه کنید و از آن ها در فهرست خود استفاده کنید.

نکته : یک بخش بسته به قالب و افزونه های نصب شده روی وردپرس شما می تواند شامل موارد بیشتری باشد.

ساختار فهرست

ساختار فهرست یکی از جذاب ترین قسمت های کار با فهرست ها است.

ساختار منو در وردپرس

شما می توانید بعد از انتخاب کردن بخش هایی که میخواهید از آن ها در منو ها استفاده کنید تنها با کشیدن و رها کردن ساختار فهرست خود را تعیین کنید.

منوی ساده

برای ساختن منوی کافی است که از قسمت افزودن گزینه های فهرست آن بخش هایی که می خواهید در فهرست استفاده کنید را انتخاب کرده و سپس با کشیدن و رها کردن ترتیب گزینه ها در منو را تعیین کنید.

منوی آبشاری

منوی آبشاری منویی است که هر کدارم از گزینه های آن شامل گزینه های بیشتری می شود و با بردن موس روی یکی از موارد منو، منوی جدیدی جلو یا زیر آن ظاهر می شود.

ساختن این منو عین آب خوردن است ! کافی است گزینه اصلی منو را انتخاب کرده و سپس مواردی که میخواهید زیر منوی گزینه اصلی محسوب شوند را بکشید و در زیر آن گزینه رها کنید و در آخر کمی آن را به جلو بکشید.

برای مثال در درسته بندی ها سه دسته مختلف با عنوان های آموزش وردپرس، امنیت وردپرس و سئو وردپرس ایجاد کنید. سپس در فهرست ها ابتدا آموزش وردپرس را انتخاب کرده و در ادامه امنیت وردپرس و سئو وردپرس را زیر آموزش وردپرس و متمایل به سمت چپ رها کنید.

مدیریت جایگاه ها

بالا توضیح مختصری در مورد تنظیمات فهرست دادیم. مدیریت جایگاه تنظیمات فهرست را دربر می گیرد طوری که می توان با انتخاب جایگاه و فهرست، آن فهرست را در جایگاه دلخواه به نمایش در آورد.

مدیریت جایگاه ها در منوی وردپرس

تعداد و نوع جایگاه در پوسته کاملا بستگی به قالب شما دارد و می توانید بسته به انتخاب خود فهرست های مختلف را در جاهای مختلف سایت قرار دهید.

جمع بندی ساخت فهرست در وردپرس

در این آموزش به توضیح منو ها در وردپرس ، اهمیت استفاده از آن و طریقه نصب و استفاده از آن پرداختیم. پس فهمیدیم که فهرست بندی درست برای جذب مخاطب و بازدید سایت اهمیت بسیاری دارد چون فهرست یا منو ها ابزاری برای رسیدن به بخش های مختلف سایت هستند.

پس به هر اندازه روی فهرست ها کار کنید و سعی کنید علاوه بر زیبا بودن، کاربردی نیز باشند به سئوی سایت خود هم کمک کرده اید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *