کار با پیوند یکتا در وردپرس + گام به گام

کار با پیوند یکتا در وردپرس

پیوند یکتا چیست ؟ این اولین سوالی است که در این آموزش به آن جواب پاسخ خواهیم داد و به توضیح کار با پیوند یکتا در وردپرس خواهیم پرداخت. پیوند یکتا یا پرمالینک (Permalink) به آدرس های ساخته شده توسط وردپرس برای مطالب یا برگه های سایت می گویند و لینک هر صفحه نیز منحصر به فرد است. آیا می توان پیوند های یکتا را در وردپرس تغییر داد ؟ آیا تغییر دادن این لینک ها اهمیت خاصی دار ؟ با ما همراه باشید.

کار با پیوند یکتا در وردپرس

یکی از مزیت های خوب وردپرس این است که اجازه تغییر پیوند های یکتا را به شما می دهد و شما می توانید این لینک ها را شخصی سازی کنید. در حات پیش فرض (Default) ، وردپرس از Id یا شناسه در پیوند یکتای مطالب شما استفاده می کند. استفاده از شناسه تاثیر منفی روی سئوی سایت شما می گذارد و بهتر است که از عنوان پست خود در پیوند های یکتا استفاده کنید. در ادامه بیشتر به این بحث می پردازیم.

چرا باید پیوند های یکتا را تغییر دهیم ؟

پیوند های یکتا یا پرمالینک ها اهمیت زیادی برای موتور های جست و جو دارند. از یک سمت هر چقدر اندازه این لینک ها کوتاه تر باشد و مرتبط با مطالب شما باشد تاثیر مثبتی روی سایت شما خواهد داشت.

از سمت دیگر انتخاب یک پیوند یکتا مرتبط و کوتاه برای مخاطبین سایت هم مفید است چرا که اگر یک لینک خوب و قابل فهم برای مطالب خود انتخاب کنید، مخاطب سایت می تواند با وارد کردن لینک به راحتی وارد سایت و صفحه مورد نظر شود.

ساختار پیوند های یکتا

اگر وردپرس را نصب کنید، پیوند یکتا بصورت پیش فرض روی ID قرار دارد. برای تغییر ساختار لینک ها باید از پیشخوان روی تنظمیات کلیک کرده و پیوند یکتا را انتخاب کنید.

ساختار پیوند های یکتا

در صفحه باز شده مثل تصویر بالا میتوانید ساختار دلخواه را برای مطالب خود انتخاب کنید. همانطور که بالا اشاره کردیم بهتر است از نام یا عنوان نوشته ها برای ساختار لینک ها استفاده کنید. در ادامه به توضیح انوع ساختار لینک ها می پردازیم .

انواع ساختار

ساده : این گزینه از ID در پیوند های یکتا استفاده می کند و ساختار پیش فرض وردپرس است. ساختار ساده بیشتر برای کاربران سایت کاربرد دارد تا بهتر بتوانند لینک صفحه ها را جست و جو کنند اما برای موتور های جست و جو اصلا مناسب نیستند.

روز و نام : این ساختار را می توان به سایت ها خبری پیشنهاد کرد چون زمان در این تیپ سایت ها زمان از اهمیت زیادی برخوردار است. اما بصورت کلی چون اندازه لینک ها بلند می شود برای استفاده توصیه نمی شود.

ماه و نام : ساختار ماه و نام هم ویژگی ها ساختار روز و نام را دارد و باید توجه داشت که استفاده از این ساختار ها برای مخاطبین سایت اصلا مناسب نیستند.

عددی : اگر از این ساختار استفاده کنید، وردپرس به هریک از مطالب شما یک عدد خاص اختصاص می دهد. این ساختار برای موتور های جست و جو گنگ و نامفهوم است، به همیت دلیل استفاده از این ساختار پیشنهاد نمی شود.

نام نوشته : نام نوشته یا عنوان نوشته بهترین ساختار برای پیوند های یکتا است. چون از عنوان نوشته شامل کلمات کلیدی شماهم می شود پس مناسب ترین گزینه برای موتور های جست و جو است همچنین برای مخاطبین سایت هم کار با این ساختار بسیار راحت تر است.

ساختار دلخواه : همانطور که از نام این ساختار پیداست شما می توانید پیوند های یکتا را شخصی سازی کنید و هر ساختاری که دوست دارید را می توانید استفاده کنید.

متغییر های دلخواه

در ادامه به توضیح برچسب های لینک ها می پردازیم که شما می توانید از آن ها در ساختار دلخواه استفاده کنید. شما می توانید با استفاده از متغییر هایی که در پایین به آن ها اشاره خواهیم کرد ساختار دلخواه و مناسب با موضوع سایت خود را ایجاد کنید تا موتو های جست و جوگر راحت تر بتوانند محتوای سایت شما را از بین انواع سایت ها تشخیص دهند.

%year% سال انتشار مطلب

%monthnum% ماه انتشار مطلب

%day% روز انتشار مطلب

%hour% ساعت انتظار مطلب

%minute% دقیقه انتشار مطلب

%second% ثانیه انتشار مطلب

%postname% نام یا عنوان مطلب

%category% دسته مطلب

%post_id% شناسه مطلب – شناسه ها منحصر به فرد هستند

%author% نام انتشار دهنده مطلب

جمع بندی کار با پیوند یکتا در وردپرس

در این آموزش وردپرس به توضیح پیوند های یکتا و انتخاب بهترین ساختار برای آن ها پرداختیم. همچنین کار با کار با لینک ها در وردپرس را برسی کردیم. امیدوارم این آموزش مورد پسند شما گرفته باشد و با کمک این آموزش بتوانید بهترین لینک ها را برای مطالب سایت خود انتخاب کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *