کار با ابزارک ها در وردپرس + آموزش تصویری

مدیریت ابزراک ها در وردپرس

در این آموزش به کار با ابزارک ها در وردپرس می پردازیم. شاید شما هم با ابزراک ها برخورد کرده باشد یا اسم آن را زیاد شنیده باشید، اما ابزارک چیست و چه کاربردی دارد ؟ در ادامه به آموزش مدیریت ابزراک ها می پردازیم چرا که ابزارک ها برای جذاب تر شدن سایت حکمی حیاتی دارند.

کار با ابزارک ها در وردپرس

قبل از این که سراغ مدیریت ابزراک ها برویم ابتدا باید با مفهوم ابزارک آشنا شویم و این سوال که ابزارک چیست را پاسخ دهیم. اگر بخواهیم بطور کلی بگوییم در واقع ویجت ها یا ابزارک ها یک سری کد هستند که بصورت پنجره های خیلی کاربردی در نقاط مختلف سایت به نمایش در می آیند.

نکته 1 : توجه داشته باشید که برای استفاده از ابزارک ها ابتدا باید مطمئن شوید که آیا قالب شما از ابزارک ها پشتیبانی می کند یا نه !

نکته 2 : اگر قالب وردپرسی شما از ابزراک های پشتیبانی نکند می توانید با راه های مختلف این ویژگی را به سایت خود اضافه کنید.

کاربرد ابزارک ها

آیا استفاده از ابزارک ها الزامی است ؟ در جواب این سوال باید گفت که برای داشتن یک سایت حرفه ای و جذاب حتما استفاده از ابزارک های مفید الزامی است. چرا که شما با استفاده از ابزارک ها می توانید ویژگی ها مختلف و البته کاربردی را به سایت خود اضافه کنید.

برای مثال شما می توانید با استفاده از ابزراک ها بخش های متنوعی را مانند جست و جو، گالری، تقویم، ویدیو و … را به بخش های مختلفی از سایت مثل نوار کناری، فوتر و در هر صفحه خاص دیگری که خواستید استفاده کنید.

چند نکته در خصوص ابزارک ها

قبل از آموزش کار با قسمت های مختلف باید چند نکته را بدانید. ابتدا این که تعدادی ابزراک بصورت پیش فرض در خود وردپرس وجود دارد. سپس این که قالب های مختلف ممکن است با ابزراک های مختلفی همرا باشد که در این صورت تعداد ابزارک های در دسترس شما افزایش پیدا می کند.

و در آخر این که اگر می خواهید به قالب خود ابزارک های مختلف را اضافه کنید باید به کد نویسی مسلط باشید تا کد های مربوطه را به قالب خود اضافه کنید.

آموزش مدیریت ابزراک ها در وردپرس

برای مدیریت ابزارک ابتدا به پیشخوان رفته و از قسمت نمایش، روی ابزارک ها کلیک کنید.

آموزش مدیریت ابزارک ها در وردپرس

حالا پنجره جدید را مشاهده می کنید که همان صفحه مدیریت ابزراک ها محسوب می شود.

 صفحه مدیریت ابزراک ها

اگر به بالا صفحه دقیت کنید بعد از عنوان ابزارک ها مدیریت با پیش نمایش زنده را می بینید. با کلیک روی مدیریت پیش نمایش زنده به صفحه ی سفارشی سازی قالب منتقل می شوید.

بالا سمت چپ صفحه گزینه فعال سازی انتقال با کلیک را می بینید. با کلیک روی این گزینه به صفحه ای هدایت می شوید که در آن می توان تک تک ابزارک های موجو را ویرایش کرد.

ابزارک های در دسترس : در این قسمت تمام ابزارک های موجود که می توان از آن ها در سایت استفاده کرد را مشاهده می کنید و همانطور که در بالا اشاره شد تعداد این ابزارک ها بستگی به قالب شما دارد.

جایگاه ابزارک ها در قالب : اگر به سمت چپ تصویر نگاه کنید ستون هایی را می بینید که ابزارک های شما در آن قرار می گیرند. تعداد و نوع این جایگاه ها نیز بستگی به قالب شما دارد و همانطور که قبلا هم گفتیم ممکن است در نوارکناری، فوتر، صفحه اصلی و… وجود داشته باشند.

حالا برای افزودن کافی است ابزارک مورد نظر را با موس بکشید و در جایگاه مورد نظر رها کنید. بعد از رها کردن ابزارک باید عنوان آن را وارد کنید و در انتها دکمه ذخیره را بزنید تا تغییرات صورت گرفته ذخیره شوند.

برای افزودن ابزارک ها راه دیگری نیز وجود دارد. برای این کار ابتدا وارد پیشخوان شده سپس روی نمایش کلیلک کرده و ابزارک ها را انتخاب کنید.

اضافه کردن ابزارک ها
اضافه کردن ابزارک ها در وردپرس

حالا روی فلش کوچک کنار ابزارک کلیک کرده و در پنجره باز شده مکان مورد نظر را انتخاب کنید سپس روی افزودن ابزارک کلیک کنید.

غیرفعال کردن ابزارک ها در وردپرس

شاید بخواهید یک سری از ابزارک ها را که از آن ها استفاده خاصی نمی کنید را غیر فعال کنید. برای این کار کافی است موس را روی ابزارک مورد نظر برده آن را بکشید و در قسمت ابزارک های غیر فعال رها کنید.

غیرفعال کردن ابزارک ها در وردپرس

اگر می خواهید ابزارک ها را از لیست غیرفعال پاک کنید کافی است روی دکمه پاک سازی ابزارک های غیر فعال کلیک کنید.

جمع بندی کار با ابزارک ها در وردپرس

در این آموزش به بحث کار با ابزارک ها در وردپرس پرداختیم و گفتیم که برای داشتن یک سایت حرفه ای استفاده از ابزارک ها الزامی است چرا که با ابزارک ها می توان ویژگی های کاربردی بیشتری را به سایت اضافه کرد. اگر قالب شما از ابزارک ها پشتیبانی نمی کند نگران نباشید چرا که می توان ابزارک ها را به همه قالب ها فقط با چند خط کد آماده، اضافه کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *